Празник Воздвижења Часног и Животворног Крста Господњег

b_200_150_16777215_00___images_Krstovdan.jpgТрадиционално, сваке године на празник Воздвижења Часног и Животворног Крста Господњег (14./27.септ.), у манaстиру Лешје, након празничне Литургије, свештенство и монаштво у присуству већег броја верника у свечаној литији одлази на поклоњење Часном Крсту који се налази на тзв. Хајдучкој стени изнад манастира. Часни Крст, висине од око 6м, види се на Бабовом брду још са магистралног пута у правцу од Параћина ка Зајечару. Најуочљивији је ноћу јер је добро осветљен. На овај Часни Крст уграђена је честица самог Часног и Животворног Крста Господњег.

На Крстовдан после одслуженог молебана, народ има прилике да се поклони овој великој светињи, што може учинити и током читаве године (Крст је од манастира удаљен 15 мин. хода).