Велике (зимске) задушнице

Треба приметити да је Црква у суботу Месопусну, тј. дан уочи Месопусне недеље, позвала своја чада да се молитвено сете својих, уснулих  у нади на васкрсење и на живот вечни“. Ово су такозване Задушнице, када се служи нарочита заупокојена служба. Те суботе Црква се посебно моли за оне упокојене, који „прописане псалме и песме спомена не добише“, то јест за оне који, услед неких изузетних околности у којима су умрли, нису били удостојени одговарајућег хришћанског погреба. По дугу хришћанске љубави, молећи се за своје избављење од осуде на последњем суду Божијем, ми се молимо да Бог помилује и наше покојнике.ЗАДУШНИЦЕ (грч: Ψυχοσάββατο);Најважнији помен за преминуле је Проскомидијакоја се служи на свакој Светој Литургији.Суботњи данису  посвећени помену и молитвама за упокојене.Црква се сваке суботе, а нарочито II, IIIи IVсуботе Васкршњег поста моли за упокојене и сећа се свих упокојених Хришћана, отаца и браће наше. Међутим, поред ових редовних суботњих молитвених дана, Црква је одредила посебне дане у току Црквене године, који се називају задушницеи то Михољске задушнице,Митровске задушнице,задушнице у Месопусну суботу(пред Велики пост),Духовске задушнице и Побусани понедељак.Задушницесу обележавања данаодвајања душе од тела, члана Цркве.  Оне увек падају у суботу

Тога дана  се кољивоили кувано жито носи у парохијски или манастирски храм, као и на гробље. На дан задушница се служи Света Литургија, и тада свештениквином прелива жито, а после службе се иде до гробова покојника. Поред гробова се пале свеће, а свештеник обави обред и окади гробове. Ако су наши покојници сахрањени далеко и није могуће отићи на њихове гробове, увек може да се оде у цркву, где се одслужи помен, а Господ види и зна.

• Житонас симболично подсећа на Христове речи да зрно тек кад умре род доноси, и то не у земном мраку, него у светлости сунца. Жито је симбол смртног тела и бесмртне душе у светлости Царства небеског.
  • Црно вино, којим свештеник прелива жито, означава Божје милосрђе којим се залечују ране греха.
  • Свећаје симбол светлости Христове. Он је рекао: Ја сам светлост свету. Та светлост треба да нас подсети на светлост којом Христос обасјава душе преминулих. Свећа је малена жртва Богу, који се за нас жртвовао.
  • Даћеи подушја се не дају да се „нахрани“ покојник, односно, да душа његова „једе“, него да се сиротиња нахрани и у молитвама помене покојника.
  • На задушнице се дели милостиња. Постоји још један вид милостиње који је код нас заборављен: духовна милостиња. Духовнамилостињајенпр.поклањањедуховнихкњига.

Месопусне задушнице
      Ове задушнице, које су још познате и под називима: месопусне, покладне, велике, зимске; су увек у суботу пред Месне покладе у месопусној недељи, пред почетак Васкршњег поста. Скоро увек падају у месец фебруар, па су по томе и добиле назив. Спомињу се већ у типику Велике цариградске цркве у ΙΧ-Χвеку. Из канона овога дана којим су обухваћени сви људи целе васељене и разни видови упокојења, види се да се Црква моли за: "умрле у градовима, пустињама, на земљи и на сваком месту; за цареве, свештенике, архијереје, браћу, сроднике, за све родове, старо, младо, децу, сисанчад."

Канон даље набраја разне врсте смрти и моли се за оне: "што гроб покри, што вода покри, рат покоси, земљотрес обухвати, убице убише, огањ спали; који умреше у мору, на земљи, у рекама, изворима и језерима, од зверова, птица, змија, у пустим местима; који умреше од жалости или радости напрасно, које уби мач и коњ, град, снег, или земља засу; које убише чаробни напици, отров; који падоше с висине, дрвета или погинуше од железа или камена; од грома, у пукотинама земље, од мора, од отровног уједа, коњског гажења, дављења или вешања".

Пошто су везане за почетак Васкршњег поста, то су и ове задушнице покретне, тј. немају одређени датум. Недеља у којој се држе ове задушнице, назива се још и Задушна недеља. То је трећа недеља пред Васкршњи пост, која пада између  Недеље блудног синаи  Сиропусне  недеље, која се  назива  Месопусна недеља.