Свети Бонифатије

Свети  Бонифатије

Сваке године 1. јанура по новом, грађанском (грегоријанском - по римском папи Гргуру XIII) календару, тј. 19. децембра по старом, црквеном (јулијанском) календару, када се широм земље у задњу недељу Божићног поста, прославља "Нова година", којој се Црква оштро противи јер је пост још увек у току и јер су пијанство, разврат и остале страсти свуда присутне, Света Православна Црква прославља Св. Великомученика Бонифатија, који је пострадао за Христа крајем 3.века.

Мучеништво за Христа чини од грешника светитеља. То показује пример светог Бонифатија. Он беше најпре слуга у неке богате и развратне жене Аглаиде у Риму, и имаше с њом нечисте и незаконите везе. Обоје беху незнабошци. Једном Аглаида пожели да има у кући мошти мученичке као неку амајлију, која од зла брани. Па опреми свога слугу у Азију, да јој нађе и купи то што жељаше. Бонифатије узе са собом неколико робова и доста блага па при растанку с Аглаидом рече овој: "Ако не могаднем наћи никаквог мученика, и ако теби, госпођо, донесу моје тело за Христа намучено, да ли ћеш га примити с чашћу?" Аглаида се насмеја и назва га пијаницом и грешником. Тако се растадоше. Дошавши у град Тарс, Бонифатије виде многе хришћане на мукама: једнима одсечене ноге, другима руке, трећима очи избодене, четврте на вешалима итд. Бонифатију се промени срце, покаја се за грешни живот свој и заплака. И узвикну усред хришћанских мученика: "И ја сам хришћанин!" Судија га узе на истјазање, нареди те га грозно шибаху, потом налише му врело олово у уста, и - пошто га то не повреди - одсекоше му главу мачем. Робови узеше тело његово и пренеше у Рим. Ангел Божји јави се Аглаиди и рече: "Прими онога који негда беше слуга твој, а сад је наш брат и саслужитељ; он је чувар душе твоје и заштитник живота твога". Аглаида, ужаснута, изађе у сусрет, прими тело Бонифатијево, сагради му цркву и положи у њу мошти мученикове. Потом се она покаја, раздаде све своје имање беднима, а она се повуче од света, и поживе још петнаест година у горком покајању. Пострада свети Бонифатије 290. Године.

Светом мученику Бонифатију моли се против блудне страсти и против порока пијанства. Поред осталих бројних светиња у манастиру Лешје уз честицу моштију, чува се и кап крви светог мученика Бонифатија.