Сабор српских светитеља

Тропар (глас 2):

Первосвјатитељије богоносни отци наши, јако просвјетитељије сербскии, свјати первопастирије и патријархи, истини хранитељије апостолских преданији, столпи непоколебими, православија наставници: владику всјех Христа молите, мир всељењеј даровати и душам нашим велију милост.

УГОДНИЦИ БОЖЈИ, СРПСКИ СВЕТИТЕЉИ, СЕБЕ СЕ ОДРЕКАВШИ, БОГУ ПОСЛУЖИСТЕ.Овога дана спомињу се не сви српски светитељи уопште него само неколико архиепископа и патријараха, и то: Свети Сава, први српски архиепископ, назван равноапостолним; Арсеније, наследник светога Саве, велики јерарх и чудотворац

Сава II, син првовенчаног краља Стефана, живео у Јерусалиму подуже време, назива се „сличан Мојсију у кротости" (Србљак); Никодим, подвизавао се у Светој Гори и био игуман Хиландарски, потом архиепископ „све српске и поморске земље"; Јоаникије, најпре архиепископ а од 1346. године патријарх, преминуо 1349. године;Јефрем, подвижник, изабран преко своје воље за патријарха у време кнеза Лазара 1376. године, и крунисао Лазара, потом се отказао престола патријаршијског и повукао се у самоћу; Спиридон, наследник Јефремов, скончао 1388. године; Макарије обновио многе старе задужбине, штампао црквене књиге у Скадру, Венецији, Београду и на другим местима, подигао чувену трапезарију при Пећском манастиру, и много урадио на унапређењу цркве уз припомоћ свога брата, великог везира Мустафе (Мехмеда) Соколовића, упокојио се 1574. године; Гаврило, по роду племић од Рајића, учествовао на Московском сабору при патријарху Никону, због чега буде од Турака исјазаван за велеиздају и обешен 1656. године. Уз ове још се помињу ЕвстатијеЈаковДанило,Сава IIIГригорије (епископ Рашки)Кирило (патријарх), Јован, Максим и Никон. Многа од њих подвизавали су се у Светој Гори, но сви беху „раби блази и вјерни, добри же дјелателије винограда Господња".

Угодници Божји, српски светитељи, Учитељи мудри, и просветитељи,
Кнежеви духовни, славни богатири, Христовога стада предобри пастири,
Себе се одрекши Богу послужисте И народу своме светилници бисте;
Богоносни људи, божанскога својства, Ви примасте светлост од Светога Тројства,
Примасте је шчедро, расипасте свуда, И од вашег труда поникоше чуда.
Сви ходећи право Савиним стопама Светињу узнесте по српским земљама,
Веру утврдисте у Божије Слово, Обукосте душе у одело ново,
Украсисте земљу красним храмовима, О Божији људи, равни ангелима!
Ви ангели бисте народа српскога, Научисте Србе прослављати Бога,
Клањати се живом Христу Спаситељу, И служисте верно светом Јеванђељу.
Зато и вас Господ на небу прослави И пред народ српски као свеће стави
Да живећ' на небу - на земљи светлите, Истини и правди народ свој водите.
Док примеру вашем род се српски диви, Молитвама вашим - дотле ће да живи.