Празник иконе свете Богородице Почајевске

PocajevskaIkona.jpg

У Волинској губернији налази се знаменити манастир св. Богородице у Почајеву, где се св. Богоматер јавила прво около 1340. год. једноме од двојице инока, који су се ту у једној пештери подвизавали. Од тада то место постаде непресушним извором многобројних чудеса.

Историја чудотворне иконе Почајевске нераскидиво је повезана са Успенском Почајевском лавром која се налази у западној Украјини, у Лавовској области. Манастир је основан средином 13. века и све до 16. века био је невелика обитељ. Процват манастира почео је крајем 16. и почетком 17. века, када је обитељ добила на дар чудотворну икону, а игуман постао преп. Јов Почајевски. Свету икону је манастиру подарила властелинка Горска након што је од иконе добио исцељење њен брат који је био слеп од рођења, а она је са своје стране добила свету икону од грчког митрополита Неофита који је путујући овим крајевима био у гостима на њеном имању. Празновање 5. августа – 23. јула било је установљено у спомен чудотворног избављења Почајевске обитељи од Турака 1675. године. Слабе манастирксе зидине нису биле сигурно уточиште од непријатеља. Опкољени монаси и мирјани целу ноћ су провели у молитви пред иконом Пречисте Дјеве. Ујутру турска војска се изненада нагнала у бег. Од 1721. до 1831. године манастир се налазио у рукама унијата, а у септембру 1773. године по благослову римског папе извршено је крунисање Почајевске иконе: тиме је римокатоличка црква признала чудотворност иконе. Године 1831. манастир је враћен под окриље Православне Цркве и од 1833. Године почео је да се назива лавром. Молитвама Пресвете Богородице Почајевска лавра спасена је од затварања које јој је претило почетком 60- тих година 20. века, у време тадашњег таласа гоњења Цркве. Сада се Почајевска икона налази на иконостасу Успенске саборне цркве и свако јутро се на врпцама спушта доле да би верници могли да целивају чудотворну светињу.

Молитва

Теби Богомајко ми грешни молитвено притичемо и чудеса јављена Твоја у Лаври Почајевској помињемо и ради својих сагрешења се скрушавамо. Знамо, знамо, Владичице, не доликује нама грешнима друго шта тражити осим да Судија Праведни опрости безакоња наша. Све у животу што претрпесмо, жалости, невоље и болести, и сви падови наши као плодови процветаше, јер их допусти Милостиви Бог због исправљења нашега. И све ово Правдом и Судом Својим Господ наведе на грешне слуге Своје који у жалости својој заступништву Твоме, Пречиста, притекоше и умилим срцем Тебе овако призивају: безакоња и грехе наше, Блага, не помињи, но свечасне руке Твоје ка Сину Твоме усправи и пред Бога стани, да љута безакоња наша опрости, да због многих неиспуњених обећања наших Лице Своје од слугу Својих не одврати, да благодат Своју потребну за спасење од душа наших не одузме. Да, Владичице, Путеводитељка буди спасењу нашему, малодушја нашег не згнушај се, чуј уздахе наше које у беди и жалости пред чудотворном иконом Твојом узносимо. Умилним помислима умове наше просвети, веру нашу укрепи, наду утврди и дар љубави преслатке удостоји нас примити. Даровима овим Пречиста, а не тугом и болешћу, животе наше ка спасењу узнеси, од чамотиње и очајања душе наше огради, и избави нас немоћне од надолазећих беда и опасности, од клевете људске и болести неистрпиве. Заступништвом Твојим Владичице, даруј нам миран и благоуправљен живот хришћански, утврди православну веру у земљи нашој и целоме свету, Свету Саборну и Апостолску Цркву унижењу не предај, Уставе Светих Отаца непоколебиве у векове сачувај и спаси све који од јаме погибли Теби прибегавају. Амин.

Молитва Мајци Божијој пред овом иконом подстиче на милосрђе и покајање, пружа наду и утеху, избављење од животних невоља, напада злих духова, од болести...